Zwyczajna niezwyczajna rada pedagogiczna

Wiadomości

22 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole jak co roku odbyło się zebranie klasyfikacyjne rady pedagogicznej. Stanowi ono pokłosie osiągnięć uczniów w trakcie mijającego roku szkolnego, tym razem 2019/2020. W trakcie posiedzenia następuje zatwierdzenie wyników klasyfikowania i promowania uczniów.

Tego typu posiedzenie jest chlebem powszednim nauczycieli nie tylko „kolskiej trójki”, ale każdej innej szkoły. Tym razem jednak urosło ono do rangi niezwykłego wydarzenia. Począwszy od 11 marca br. bowiem, kiedy to w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego zostały zamknięte placówki oświatowe, nauczyciele nie mogli widzieć się w tak licznym gronie i tym samym uczestniczyć w stacjonarnej radzie pedagogicznej. W tym okresie pracownicy Szkoły Podstawowej nr 3 brali udział w zdalnych posiedzeniach rady pedagogicznej.

Tym bardziej u wszystkich dało się zauważyć nieskrywaną radość z możliwości spotkania się w znanej sobie grupie. Pani Dyrektor Grażyna Trocińska wespół ze swoimi zastępcami, Panią Magdaleną Rossą i Panem Pawłem Rakowskim, również nie kryli zadowolenia, że ów rok szkolny, który przejdzie do historii jako rok bezprecedensowy, mógł zostać podsumowany w warunkach, do jakich wszyscy przywykli.

Nie obeszło się jednak bez zmian, albowiem to posiedzenie rady pedagogicznej różniło się od tych sprzed wybuchu pandemii COVID-19 w Polsce. Spotkanie odbyło się w zgodzie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Każdy z pracowników przed wejściem do sali gimnastycznej zdezynfekował dłonie. Nieprzypadkowo również wybrano miejsce tegoż zebrania. Metraż auli szkolnej pozwolił bowiem na zgromadzenie wymaganej liczby osób i zachowanie między nimi wymaganej dwumetrowej odległości. Na twarzach nauczycieli nie zabrakło natomiast maseczek ochronnych. W takim entourage wszyscy mogli być spokojni o swoje bezpieczeństwo, a względy sanitarne bez wątpienia zostały spełnione.

Nie ulega wątpliwości, że wszyscy – począwszy od uczniów, przez rodziców, a skończywszy na nauczycielach –  chcieliby, aby kształcenie na odległość pozostało zaledwie wspomnieniem, a wrzesień przyniósł nam możliwość powrotu do zwyczajnych, a teraz – z perspektywy czasu – niezwyczajnych lekcji.

Cała społeczność „kolskiej trójki” może poszczycić się nowym mianem - bohaterów zdalnej edukacji. Jej wysiłek włożony w proces nauczania on-line budził uznanie. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, iż nawet najlepsze narzędzia wykorzystywane w procesie kształcenia na odległość nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem, nie zapewnią budowania więzi społecznych.

Tym bardziej z utęsknieniem czekamy na wrzesień, który – miejmy nadzieję – otworzy nam drzwi do dawnej rzeczywistości.

(Karolina Cieślak)