226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2016/2017

Foto: JK

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, jest wspaniałą możliwością uzmysłowienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm.

We wszystkich apelach o tematyce patriotycznej zazwyczaj uczestniczy duża grupa uczniów, którzy sami ochoczo zgłaszają się, by mieć swój udział w tego rodzaju przedsięwzięciach szkolnych. Podczas apelu, który odbył się 28 kwietnia br. zaprezentowano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Warto podkreślić, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Rocznica uchwalenia konstytucji była wielkim świętem państwowym w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu tego święta narodowego.